سن ارتودنسی

ارتودنسی و سن ارتودنسی

سن ارتودنسی درمانی است که فقط مختص سنین جوانی و نو جوانی نمی باشد بلکه بسیاری از افراد سن بالا و بزرگسال می توانند دندانهای خود را ارتودنسی کنند.بنابراین محدودیتی در سن ارتودنسی وجود ندارد.

سن ارتودنسی

آیا امکان درمان ارتودنسی در سنین بالا وجود دارد؟

دندان‌های مرتب  در هر سنی باعث زیباتر شدن لبخند وو زیباتر شدن چهره فرد می شود. حتی در افراد مسن نیز این امر صدق می کند. البته اگر دندان‌های خود را با دندان های مصنوعی جایگزین نکرده باشند.اما چیزی که مهم است اینست که سن ارتودنسی بر روند درمان تاثیر می گذارد.

درمان ارتودنسی بهترین  راه مرتب کردن بی‌ نظمی دندان‌ها درهرسنی می باشد.اما خیلی ها اطلاعات زیادی درباره سن ارتودنسی ندارند. در گذشته معمولا درمان ارتودنسی را روی دندان کودکان انجام می دانند  ولی امروزه مشخص شده در هر سنی دندان‌ها امکان دارد حرکت کنند و روش حرکت دادن‌ها آنها در تمام سنین  یکسان می باشد و باعث شده سن ارتودنسی بالاتر رود.

ارتودنسی در سن بالا

سن ارتودنسی بالا :اگر صورت سالم بودن لثه، در هررده  سنی حتی در افراد مسن می‌توان درمان ارتودنسی را انجام داد. در افراد مسن امکان دارد درمان ارتودنسی خطرات و محدودیت‌هایی داشته  باشد که فقط متخصص ارتودنسی قادر است آن را ارزیابی کرده تشخیص دهد.

گاهی اوقات در افراد سن بالا ناهنجاری‌های خفیف با درمان ارتودنسی قابل برطرف شدن است. اما درصورت شدید شدن ناهنجاری ، به جراحی فک علاوه بر ارتودنسی نیاز است. در این موارد ابتدا طی ۶ تا ۱۲ ماه  فرد را تحت درمان ارتودنسی قرار می دهند و  پس از مرتب شدن دندان‌ها جراحی فک انجام می دهند.

می‌توان با ماساژ ملایم لثه‌ها با یک مسواک نرم یا نخ دندان متوجه شد که آیا مشکل لثه داریم یا خیر. اگر لثه‌ها دچارخونریزی شدند، ابتدا باید نزد یک متخصص لثه رفت. هر نوع انحراف دندان‌ها از موقعیت طبیعی باعث اختلالاتی می‌شود که می‌توان این اختلالات را با با درمان ارتودنسی برطرف کرد. ارتودنسی فقط مختص ردیف کردن دندان‌ها نیست بلکه با آن می‌توان استخوان‌های فک بالا و پایین را هدایت کرد.

بعضی افراد حتی تا ۵۰ سالگی هم پیش می‌آید که  دندان‌ و لثه‌ های سالم دارند .این افراد قادرند  جهت  ردیف کردن دندان‌هایشان درمان ارتودنسی انجام دهند و سن ارتودنسی آنها بالاست.

باید توجه داشت که با بالا رفتن سن استخوان‌ها محکم ‌تر می‌شوند و ریشه‌ دندان‌‌ها شکل پیدا می‌کنند در اینصورت جابه‌جایی دندان‌ها در دهان سخت‌ تر می شود و این عوامل سبب طولانی شدن دوره درمان می شود واین از معایب سن ارتودنسی بالاست.

مزیت سن ارتودنسی پایین

مزیت سن ارتودنسی پایین این است که دندان‌ها می توانند  به‌ راحتی جابه‌جا شده  و در نتیجه باعث کوتاه شدن طول مدت درمان و کمتر آسیب دیدن ریشه‌های دندان‌ها می شود. اگر دندان های نامرتبی دارید و دوست دارید اعتماد به نفستان بالا رود ،بهتر است هرچه زودتر برای درمان آنها دست به کار شوید.درارتودنسی در سن پایین ،فضای کافی برای رشد دندان‌ها به وجود می آید و همچنین با هدایت  رشد دندان‌ها می‌توان از همان کودکی در چهره تناسب ایجاد کرد. همچنین ریسک شکستن دندان‌ها کم شده و احتمال نیاز به جراحی نیز کم می شود.

زمان رشد ساختمان‌های صورت ،انجام ارتودنسی  راحت تر و احتمال موفقیت بالا و طول درمان کمتر است. خارج از این زمان انجام اصلاحات زمان و انرژی بیشتری را می طلبد.

در سنین بالا‌تر، هدف  اصلی درمان، مرتب كردن دندان‌ها و در سنین پایین ‌تر هدف اصلی درمان، رفع اختلالات فكی می باشد. سن بیمار مشخص می کند که چه امكاناتی برای درمان وجود دارد.

بهترین سن برای ارتودنسی چه سنی است ؟

نوع ناهنجاری بر طول درمان ارتودنسی تاثیر می گذارد ولی امکان انجام ارتودنسی در هر سنی وجود دارد. در صورت پاینن بودن سن ارتودنسی درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیز تر می شود. البته نوع ناهنجاری نیز بر طول درمان اثر می گذارد. در بیماران دارای مشکل فکی معاینه بیمار قبل از بلوغ الزامی می باشد. مناسب ترین سن ارتودنسی در پسرها معمولا ۹ سالگی و در دختر ها ۸ سالگی می باشد.

ویزیت به موقع

اگر مشکل فکی بیمار توسط منخصص ارتودنسی تشخیص داده شود ،با کمک دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی بیمار قابل درمان است .چون اگر به موقع درمان نشود ، مشکل بیمار فقط با ارتودنسی حل نمی شود بلکه علاوه بر ارتودنسی باید جراحی فک نیز انجام شود.در اینصورت برای درمان ناهنجاری های دندان و فک ویزیت به موقع بسیار مهم است .

http://dr-fooladgar.com/

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *